Turkish English Deutsch Arabic Russian French
06:30 - 00:30 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Sauna Nedir? (30.3.2023)

Bursa´nın önde gelen tesisleri arasında gösterilen Gökdere Hamam & Spa sizlere Sauna Nedir? sorusunun yanıtını bu içerik kapsamında sunmaktadır. Sauna, insanların tarih boyunca terleme ve dinlenme yöntemi olarak kullandıkları bir ısınma tekniğidir. Saunalar, dünyanın dört bir yanında popüler hale gelmiştir ve birçok kültürde önemli bir ritüel haline gelmiştir.

İnsanların terleyerek vücut ısısını arttırdığı, sıcak bir oda veya kabindir. Sauna genellikle ahşap veya taş malzemeden yapılmıştır ve sıcaklık genellikle 70 ila 100 derece arasında değişir. Sauna, nem oranı düşük bir ortamda çalışır ve bu sayede insanların vücut ısısını arttırarak terlemesine neden olur.

Sauna Türleri

Geleneksel Sauna

Geleneksel saunalar genellikle ahşap malzemeden yapılmış ve sıcaklık 70 ila 100 derece arasındadır. Bu tip saunaların nem oranı düşüktür ve kullanıcıların terlemesine neden olur. Geleneksel saunaların odun veya elektrik ile ısıtıldığı modelleri bulunmaktadır.

İnfrared Sauna

İnfrared saunalar, insanların vücutlarını doğrudan ısıtır ve sıcaklığı 60 ila 70 derece arasında tutar. Bu tür sauna, nem oranı düşük bir ortamda çalışır ve vücut ısısını arttırarak terleme sağlar. İnfrared saunaların kullanımı daha kolaydır ve daha az enerji tüketirler.

Buhar Banyosu

Buhar banyoları, sıcaklık ve nem oranı daha yüksek bir ortamda çalışır. Sıcaklık genellikle 40 ila 50 derece arasındadır ve nem oranı yüksektir. Buhar banyolarının kullanımı, astım veya bronşit gibi solunum yolu problemleri olan insanlar için önerilir.

Sizde eğer Bursa ilinde bulunuyorsanız ve en iyi saunayı arıyoranız Gökdere Hamam´ı ziyaret edebilirsiniz. Gelişmiş tesisimizde ihtiyacınız olan bir çok alan bulunmaktadır. İncelediğiniz web sitemizde veya
INSTAGRAM hesabımızda işletmemize ait alanların görüntülerine göz atabilirsiniz.

Saunanın Sağlık Faydaları

Stres Azaltma
Stresi azaltarak zihninizi ve vücudunuzu rahatlatabilir. Terleme, stres hormonları olan kortizol ve adrenalin seviyelerini düşürerek stres seviyesini azaltır. Ayrıca sauna, vücudunuzdaki endorfin seviyelerini artırarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Cilt Sağlığına Katkı
Cildinizdeki gözenekleri açarak cilt sağlığına katkı sağlar. Sauna sırasında terleme, vücut için oldukça iyidir.

Kan Dolaşımını Artırma
Kan dolaşımını artırarak daha iyi bir kan akışı sağlar. Sıcaklık, kan damarlarını genişleterek kan akışını hızlandırır ve daha fazla oksijen ve besinlerin vücudunuzun dokularına ulaşmasını sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme
Vücudunuzdaki bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Sauna sırasında terleme, vücudunuzdaki toksinleri ve diğer zararlı maddeleri atmanıza yardımcı olur. Böylece, bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olma
Kilo verme sürecinde yardımcı olabilir. Sauna sırasında terleme, vücuttaki suyu ve bazı mineralleri kaybetmenize neden olur. Bu da kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak, saunanın kalıcı bir kilo kaybına neden olmayacağı unutulmamalıdır.

Sauna Kullanımı

Sauna kullanmadan önce, özellikle kalp problemleri, yüksek tansiyon veya hamilelik gibi sağlık sorunlarınız varsa, doktorunuza danışmanız önerilir. Sauna kullanırken, yeterli miktarda su içmek ve saunadan sonra dinlenmek önemlidir. Ayrıca, saunayı yalnız kullanmamalı ve en fazla 15-20 dakika kalınmalıdır.

Bunlara ek olarak GÖKDERE HAMAM & SPA merkezimize iletilen sıkça sorulara yanıt vermek gerekirse;

Sauna kaç derece olmalıdır?
Sauna genellikle 70 ila 100 derece arasında olmalıdır.

Sauna ne kadar süre kullanılmalıdır?
Saunada en fazla 15-20 dakika kalınmalıdır.

Sauna hangi sıklıkla kullanılmalıdır?
Sauna, haftada 1-2 kez kullanılabilir.

Sauna kalp problemleri olan kişiler tarafından kullanılabilir mi?
Kalp problemleri olan kişiler, sauna kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Daha fazla bilgi ve detay için çekinmeden bize Gökdere Whatsapp hattından ulaşabilir veya
INSTAGRAM hesabımız üzerinden de yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Fitness Yapmanın Kişiye Faydaları
  Fitness Yapmanın Kişiye Faydalarını sitemizde sizler için paylaştık. Alanında uzman hocalarımız ile fitness yapmak için hemen tesisimizi ziyaret edebilirsiniz.
 • Bursa Yüzme Kursu
  Bursa Yüzme Kursu arayanlar için bölgenin en kaliteli eğitmenleri ve en iyi işletmesi ile sizlere ulaşmaktayız. Gökdere Hamam & Spa Merkezimizde sizler için özel dersler verilmektedir.
 • Havuz ve Yüzmenin Bazı Faydaları
  Havuz ve Yüzmenin Bazı Faydalarını sizler için derlenen bir sayfadan alarak sitemizde paylaştık. Bu içeriği inceleyerek bazı bilgileri edinebilir ve yüzmek için tesisimizi ziyaret edebilirsiniz.
Açışış Saati : 06:30
Kapanış Saati : 00:30
Bize Ulaşın
 • Elmasbahçeler Mah. Ali Ferruh Yücel Cad. No:18 Osmangazi / Bursa
 • Telefon : 0224 502 81 86
 • info@gokderehamamspa.com
İletişime Geçin WHATSAPP 0553 811 81 86